5 porad jak przyśpieszyć wczytywanie strony internetowej
27 lutego, 2015 0

Przyspieszenie działania strony, czyli wczytywania treści i grafiki znajdującej się na portalu, jest obecnie podstawowym elementem przy ocenie użyteczności witryny. Dlaczego? Ponieważ internauci nie lubią wolno wczytujących się stron. Obecne standardy Internetu pozwoliły na znaczne przyspieszenie łącza, przez co wykreowano modę na szybko ładujące się strony. Problem polega na tym, że nie zawsze portal jest poprawnie zbudowany. Czasami problemem jest także jego objętość. Poniżej przedstawiamy 5 porad, jak skutecznie przyspieszyć wczytywanie strony internetowej.

  1. Kompresja GZIP – dzięki kompresji GZIP strona zajmuje mniej miejsca, przez co użytkownik, który wchodzi na portal, nie musi tak długo czekać na załadowanie wszystkich mediów. Zmniejsza się także ilość transferu, jaki jest potrzebny do pobrania strony. W efekcie portal ładuje się szybciej, bez konieczności modyfikacji grafiki czy tekstu.
  2. Zmniejszenie liczby plików CSS – kod odpowiedzialny za layout strony pisany jest w plikach CSS. Niestety, niektórzy programiści mają tendencję do tworzenia kilku lub nawet kilkunastu takich plików, łącząc je ze sobą. To błąd, należy ograniczyć liczbę plików CSS do minimum (najlepiej do jednego). Każdy nowy plik CSS to konieczność łączenia się z plikiem, a to zajmuje czas.
  3. Elementy javascript na koniec kodu – jeżeli zamieścimy wszystkie elementy JS na końcu strony (przy znaczniku body), użytkownik najpierw zobaczy treść, a dopiero później długo ładującą się grafikę. Jeżeli już musimy korzystać z elementów JS, warto zamieszczać je na końcu.
  4. Błędy kodu – unikajmy tworzenia zbyt wielu znaczników, chociażby div’ów, które za każdym razem są wczytywane przez przeglądarkę. Jeżeli kod nie jest przejrzysty i ponadto zawiera niezrozumiałe znaczniki, przeglądarka znacznie dłużej je interpretuje.
  5. Ograniczenia w grafice – nie zawsze wstawianie najlepszej grafiki w rozdzielczości powyżej 4000 px ma sens. Takie zdjęcia ładują się bardzo długo, zajmują zasoby serwera i doprowadzają userów do szaleństwa. Lepszym rozwiązaniem jest konwersja grafiki do postaci miniatur.

Dodaj komentarz