Alternatywy dla Joomla i WordPress – Quick CMS oraz Drupal
28 grudnia, 2014 0

Alternatywy dla Joomla i WordPress

Wielu użytkowników blogujących sądzi, że Joomla lub osławiony WordPress nie mają żadnej konkurencji. Otóż jest to błędne myślenie – w sieci znajdziemy mnóstwo innych systemów do zarządzania treścią (tak zwanych CMS), które są darmowe i dostępne dla każdego, kto chce zbudować stronę i zacząć blogować. Z bezliku wszystkich skryptów wyłaniają się dwa kolejne, godne uwagi i stanowiące największą konkurencję dla wyżej wspomnianych skryptów – oto Drupal oraz Quick CMS.

Drupal – z czym się to je?

System istniejący od 2000 roku, ciągle rozwijany przez tysiące użytkowników na całym świecie. Pozwala na szybkie i łatwe publikowanie wpisów, zarządzanie użytkownikami lub grupami użytkowników (duże ułatwienie dla portali, na których treści publikuje więcej, niż jeden user). Dzięki Drupalowi możliwe jest zbudowanie funkcjonalnych portali, stron wizytówek, blogów i sklepów. Jako jeden z nielicznych posiada rozbudowany moduł dzielenia kanałów RSS.

Drupal to CMS, który posiada strukturę modułową – użytkownik sam decyduje, jakie moduły mają zostać zainstalowane (poza podstawowymi, niezbędnymi do działania skryptu). Jedynym minusem jest uboższa baza motywów i modułów (pluginów) w porównaniu do  Joomli lub WordPressa.

System Drupal można pobrać tutaj: https://www.drupal.org/download

Quick CMS – prosty i przyjemny

Jedne z najprostszych CMS’ów, z jakimi możemy się spotkać. Idealny dla stron wizytówek lub prostych blogów, które nie potrzebują do funkcjonowania zawiłych skryptów lub dodatków. Nie zajmuje wiele miejsca na serwerze, jest darmowy i prosty w instalacji. Nie polecany dla zaawansowanych blogerów, którzy szukają od skryptu czegoś więcej, niż tylko możliwości publikacji kolejnego wpisu.

Quick CMS to przede wszystkim prostota. Idealny skrypt do zbudowania małej strony w rekordowo krótkim czasie. Niestety, rozczarują się wszyscy, którzy spodziewają się fajerwerków i tuzina pluginów lub widgetów – Quick CMS ich po prostu nie ma.

System Quick CMS można pobrać tutaj: http://opensolution.org/pobierz,pl,18.html?sDir=Quick.Cms

Dodaj komentarz