Bo zdrowie jest najważniejsze.. A nasza prywatność?
7 stycznia, 2015 0

Ewidentnie od jakiegoś czasu panuje na świecie moda na bycie zdrowym, dbanie o zdrowie, zdrowe odżywianie i wszystko inne, co kojarzy nam się ze słowem zdrowie. Całe to zjawisko dotknęło także świat internetu i nie tylko. Ostatnio trafiłem w sieci na artykuł o aplikacji dla doktorów i studentów medycyny, nazywa się Figure 1. W skrócie, każdy lekarz będzie mógł przez tą aplikację wysłać zdjęcie chorego i udostępnić go innym studentom medycyny w celu poszerzenia wiedzy bądź badań nad daną chorobą. Oczywiście aplikacja posiada zaawansowany system weryfikacji danych osobowych lekarzy, dlatego nie ma mowy, żeby piekarz czy kominiarz mogli brać udział w tej „zabawie”. Wszystko byłoby fajne, ale czy to nie jest nagminne łamanie naszej prywatności, która już i tak jest okropnie naderwana? Z jednej strony aplikacja jest pomysłowa i może pomóc w wyleczeniu jakieś choroby, ale z drugiej strony, czy to na pewno ja chcę być tym króliczkiem doświadczalnym, nawet bez wyrażenia mojej zgody?

Ta aplikacja na pewno budzi spore kontrowersje, natomiast idąc dalszym tropem natrafiam na kolejny artykuł o niby Doktorze Facebooku. Największy serwis społecznościowy chce wprowadzić aplikację, która ma poznać stan naszego zdrowia. Powstanie odpowiednie „miejsce” dla użytkowników FB, w którym będą mogli wymieniać się swoimi poglądami na temat zdrowia. Każdy będzie mógł opisać swoje postępy w walce z cukrzycą bądź metody na szybkie załagodzenie bólu w kolanie. Tutaj znowu powstaje kwestia, a co z naszą prywatnością? Wiele firm farmaceutycznych tylko czeka na tą aplikację, dzięki której za darmo otrzymają informacje od swoich króliczków doświadczalnych. Dodatkowo aplikacja łamie także wiele innych praw oraz wykorzystuje i przetwarza cenne informację o naszym zdrowiu, bez naszej wiedzy.

To jest kolejny kamyczek wrzucony do naszego ogródka prywatności, a raczej powiedziałbym, że jest to głaz. Świat się rozwija i jest to fantastyczne, ale za kilka bądź kilkanaście lat zostaniemy kompletnie okradzeni z naszej prywatności. Powstaję tak duża ilość aplikacji wykorzystujących naszą prywatność, a co gorsza, większość z nas nie ma o tym kompletnie pojęcia. Większość informatyków przestrzega przed tym, ja również to robię, dbajmy o naszą prywatność i sprawdzajmy wszystkie serwisy, aplikacje, programy, czy aby na pewno nie wykorzystują nielegalnie naszych danych osobowych. Na każdym kroku bądźmy czujni, myślenie w internecie to podstawa.

Dodaj komentarz