Dodatki SEO dla systemu Joomla – pozycjonowanie
28 grudnia, 2014 0

Optymalizacja strony to podstawa. Każdej strony, nie ważne, czy to sklep na Magento, czy strona firmowa w HTML lub blog na skrypcie CMS. Aby nie otrzymać kary od algorytmu za braki w optymalizacji, portal musi być dostosowany do poprawnego wyświetlania – zarówno dla użytkownika, jak i dla robotów wyszukiwarki.

W przypadku stron zbudowanych na skryptach PHP i HTML nie jest to takie proste – takie portale składają się z samych plików, nie mają panelu administracyjnego – każdą zmianę z zakresu optymalizacji SEO należy przeprowadzić ręcznie. Jest to czasochłonne i trudne.

Dużo łatwiej mają administratorzy stron zbudowanych na skryptach CMS. Dziś skupimy się na skrypcie Joomla – jednym z popularniejszych silników służących do budowy witryn. Joomla chwalona jest przez pozycjonerów, gdyż sama w sobie nie jest uciążliwa pod kątem SEO. Nie duplikuje treści, jest naprawdę użyteczna i łatwa w obsłudze. Jednak mimo to, każdy skrypt potrzebuje pomocy – taką pomoc zapewniają specjalne pluginy SEO, które dedykowane są dla Joomli. Oto lista dodatków, które powinniście koniecznie zainstalować i skonfigurować na własne instalacji Joomla:

– Dynamic XML Sitemap for Google – dodatek, który buduje i aktualizuje plik sitemap.xml (mapa strony) oraz zgłasza dla robota Google nowe treści. Jego działanie jest bardzo przydatne – gdy na stronie pojawi się nowy wpis – link jest dodawany do mapy strony, a sam skrypt zgłasza aktualizację dla robota Google.

– Header Tags – wtyczka ułatwiająca administrację nagłówkami na stronie i podstronach.

– Canonical URL Module – dodatek dbający o poprawne ustawienie atrybutu canonical na stronie. Bardzo przydatny, gdy portal pobiera treści w obrębie domeny. Dzięki ustawionemu canonicalowi, algorytm wie, który tekst jest oryginalny, a który został tylko zapożyczony.

sh404SEF – doskonała wtyczka, która pozwala w prosty sposób zarządzać tytułami stron i podstron.

JCH Optimize – wtyczka przyspieszająca działanie strony. Nie ma wiele wspólnego z SEO, ale bardzo ułatwia przeglądanie portali zbudowanych na Joomli.

Naszym zdaniem wymieniony zestaw wtyczek to absolutna konieczność każdej instalacji Joomla.

Dodaj komentarz