Masz domenę w NASK? Przeczytaj ten poradnik
23 marca, 2016 0

Kilka dni temu w sieci pojawiła się dosyć niepokojąca informacja na temat domen rejestrowanych bezpośrednio w NASK. Otóż włodarze Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej zadecydowali, że nie będą już obsługiwać domen z prefiksem .pl i .eu. Zająć się tym mają operatorzy, którzy współpracują z NASK.

Problem polega na tym, że NASK nie będzie wspierało przenosin domen na serwery operatorów. Oznacza to, że właściciele, którzy posiadają swoje strony zarejestrowane bezpośrednio w NASK muszą sami znaleźć operatora, do którego będą przenosić swoje portale. O ile z domenami .pl nie będzie problemu (niemal wszyscy operatorzy domen działający w Polsce oferują obsługę tego typu prefiksu), tak z domenami .eu może być już gorzej. Ponadto warto dodać, że za przeniesienie domen .eu (lub innych mniej popularnych prefiksów) operatorzy naliczają koszty, które średnio wynoszą 25 zł/domenę.

Przypominamy – informacja ta dotyczy tylko tych właścicieli domen, którzy rejestrowali nazwy portali bezpośrednio w NASK. Ci, którzy kupili domeny u operatorów pokroju OVH, Nazwa czy też Hekko (lub wielu innych), mogą spać spokojnie. Ewentualnymi przenosinami zajmują się wówczas firmy, u których wykupujemy usługi utrzymania nazw domen.

Zareaguj szybko! Wprawdzie nie jest znana dokładna data oficjalnego zakończenia obsługi domen .pl i .eu przez NASK, ale jedno jest pewne – osoby, które nie przeniosą swoich domen, stracą je.