Google rezygnuje z aktualizacji PageRank
28 grudnia, 2014 0

To oficjalny komunikat – Google już nigdy nie zaktualizuje wartości PageRank naszych domen. Dokładnie 6 października 2014 roku odbył się oficjalny hangout Google, w którym pracownicy korporacji odpowiadali na pytania zwykłych webmasterów i pracowników SEO. Trwający kilka godzin hangout w pewnym momencie nabrał rumieńców – jeden z uczestników zapytał Johna Mueller’a, kiedy zostanie zaktualizowana wartość PR.

Oto odpowiedź pracownika Google:

„PageRank is something that we not have updated for a year now and we probably not going to be updating it going forward, at least in the Toolbar PageRank

Tłumaczenie:

Page Rank to coś, czego nie aktualizowaliśmy od roku i prawdopodobnie nie będziemy aktualizować w przyszłości, przynajmniej nie w widocznym pasku Page Rank.

John Muller tym samym tylko potwierdził politykę Google, która od wielu miesięcy potwierdzała brak aktualizacji i sugerowała, że Page Rank nie jest wartością priorytetową dla giganta. Ostatnia aktualizacja była dokładnie rok temu (w poprzednich latach PR aktualizowano przynajmniej 3-4 razy do roku, średnio co 3 miesiące).

Wartość ta, według spekulacji branży, ma zostać zamieniona na inny wskaźnik, nad którym pracuje korporacja. Ma to być Google Rank, który opierać się będzie na nowym algorytmie. Inni natomiast czepiają się samych słów Mueller’a, który powiedział, że PR nie będzie aktualizowany w widocznym dla użytkowników pasku. Nie oznacza to jednak, że Google wewnętrznie nie pracuje nad wskaźnikiem i nie będzie z niego korzystać. Oficjalnie jednak nie dowiemy się, czy strona zyskała PR, czy nie, gdyż nowej aktualizacji PR nie będzie.

Przypomnijmy – PageRank to jedna z wartości, która dawniej w sposób prosty i przejrzysty (w skali od 0-10) szacowała i oceniała portal. Obecnie PR 10 ma tylko kilka nielicznych serwisów (na przykład Twitter). Niestety z biegiem czasu PR stracił na wartości. Algorytm Google rozwinął się na tyle, aby wyprzeć PR i opiniować strony zupełnie innymi narzędziami. Stąd decyzja giganta o zaniechaniu prac na aktualizacjami PR.

Dodaj komentarz