Ile kosztuje portal internetowy i czy to jest dobry pomysł?
13 lutego, 2023 0

Portal internetowy – ile kosztuje i czy to jest dobry pomysł? Na te 2 zagadnienia postaram się merytorycznie odpowiedzieć w tym właśnie poradniku. Zacznijmy może od początku. Portal internetowy to jeden z najbardziej rozbudowanych i wymagających skryptów internetowych jakie można zlecić firmie informatycznej. Bardziej zaawansowanymi projektami mogą być tylko aplikacje mobilne lub systemy informatyczne indywidualnie zaprojektowane na potrzeby klienta. Skupmy się jednak stricte na tematyce tworzenia stron www i szeroko pojętym Internecie.

Portale internetowe mogą dzielić się na wiele kategorii. Mogą być portale ogłoszeniowe, randkowe, platformy e-learningowe, portal z informacjami o danej gminie itd. itd. Zakres działania portalu może być zatem szerszy niż nam się wydaje. Najpopularniejsze portale internetowe to oczywiście portale z wszelakimi rodzaju ogłoszeniami. Nie są stosunkowo, aż tak drogie w porównaniu do innych gatunków portali internetowych oraz szybko się spłacają, o ile nasz klient oprócz wydatków na sam portal zgromadził również trochę grosza na promocję 🙂

Ile kosztuje portal internetowy?

Koszt portalu zależny jest oczywiście od wielu czynników i wymagań klienta. Tak naprawdę po szczegółowym zapoznaniu się z wymaganiami zleceniodawcy możemy określić jego konkretny koszt. Cena za wykonanie portalu internetowego w poważnej firmie internetowej zaczyna się od 10-15 tysięcy złotych i rośnie w zależności od wymagań klienta. Średni koszt portalu to kwota około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Portal może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, ale są to rzadkie przypadki, w których klient wymaga szczególnych, zazwyczaj autorskich modyfikacji, a wykonawcą portalu jest duża agencja marketingowa zazwyczaj z potężnego miasta.

Zejdźmy jednak na ziemię. Po Internecie krąży mnóstwo ofert, w których informatyk rzekomo zrobi taki portal za kilkaset złotych. Takie oferty absolutnie unikamy. Nie musimy chyba pisać dlaczego. Oferty za kilka tysięcy zazwyczaj wychodzą od niedoświadczonych freelancerów, którzy cały projekt skupiają wokół gotowych wtyczek, modyfikacji, szablonów. Takie rozwiązanie nie jest dobre na dłuższą metę, szczególnie, jeżeli klient będzie miał swoje unikalne wymagania.

Nasza firma Sochacki Design może zaoferować Państwu wykonanie podstawowego portalu internetowego w cenie około 10-15 tysięcy, natomiast rozbudowany portal przykładowo z ogłoszeniami to koszt rzędu około 30 tysięcy złotych.

Czy portale internetowe się opłacają?

Oczywiście, natomiast mało ludzi zleca ich wykonanie, ponieważ są to bardzo drogie skrypty. Wykonanie porządnego portalu internetowego to połowa sukcesu, druga część to kreatywna kampania i smykałka do biznesu danego klienta. Jeżeli to wszystko pójdzie ze sobą w parze, wówczas istnieje ogromna szansa na potencjalny sukces. Co ciekawe, portale mogą się bardzo szybko spłacić. Im bardziej popularny portal, tym szybciej oczywiście zostanie spłacony.

Ludzie w Polsce uwielbiają portale, ale przede wszystkim te, które oferują im rozrywkę i nie zawalają ekranu różnego rodzaju słabymi reklamami. Ludzie lubią także kontrowersje i erotykę, a także uwielbiają szukać przedmiotów lub okazji. Portal, który wbije się w lukę powyższych branży ma ogromne szansę na spory sukces. W swoich kręgach informatycznych znam kilka osób, które prowadzą świetnie prosperujące portale i uwaga – nie muszą w ogóle nawet chodzić do pracy, aby przeżyć dany miesiąc 🙂

Czy portal to dobry pomysł?

Oczywiście, stworzenie portalu, który ma dobrą strategię, koncepcję i kreatywnego, odważnego właściciela to wybuchowa mieszanka pozwalająca osiągnąć spory sukces.

Drodzy klienci – nie bójcie się własnych marzeń i zlecajcie portale internetowe!