Jak założyć bloga internetowego?
24 marca, 2015 0

W dzisiejszych czasach panuje pewnego rodzaju moda na własne blogi internetowe. Moda to w tym wypadku słowo klucz, ponieważ właśnie blogi o tematyce mody są najczęściej spotykanymi w Polskim Internecie. Popularne są także blogi o tematyce gier komputerowych i informatyce. Wiele początkujących osób zadaje sobie pytanie: „Jak założyć swój własny blog internetowy„? Odpowiedź jest prosta, założenie własnego bloga nie jest trudne, aczkolwiek popularne blogi wymagają fachowej obsługi firmy informatycznej. Spróbuję Państwu przedstawić kilka rozwiązań i sposobów na założenie bloga internetowego, dodając tylko notkę, że nasza firma również świadczy wszystkie usługi związane z blogami internetowymi.

Jak założyć bloga na Blogger.com

Blogger, a wcześniej Blogspot, jest to serwis należący do Google. Aby założyć bloga w tym serwisie wystarczy posiadać skrzynkę pocztową na Gmailu bądź konto w Google. Jak zapewne wiecie, jedno konto w Google pozwala nam na logowanie się do wszystkich usług należących właśnie do firmy Google, mam tutaj na myśli YouTube, Google+, Blogger etc. Wystarczy wejść na stronę blogger.com, a następnie należy wypełnić wszystkie odpowiednie informacje.

Większość blogów w serwisie Blogger to nic innego jak zaplecza pozycjonerskie dla informatyków, inaczej mówiąc niepotrzebny chłam. Pożytecznej i wartościowej treści można znaleźć jak na lekarstwo. Dużym plusem jest powiązanie z Google, dzięki czemu mamy ułatwione zadanie jeżeli chodzi o integrację z Social Media. Mamy do wyboru również kilkanaście standardowych szablonów, możemy także nadać indywidualną nazwę naszego bloga.

Jak założyć bloga na WordPressie?

WordPress to obecnie najpopularniejszy system CMS na świecie. Na początku WP miał służyć właśnie jako platforma blogowa, jednak system odniósł spektakularny sukces i z biegiem czasu stosowany był już jako profesjonalny CMS do tworzenia stron internetowych. Obecnie WordPress prześciga swoją konkurencję dzięki prostocie, innowacyjności oraz ogromnemu zapleczu w postaci: szablonów, wtyczek, widgetów, dodatków. Fantastyczną sprawą jest multi language, czyli dostępność WordPressa w niemal każdym języku na świecie, oczywiście my Polacy także zadbaliśmy o swoje tłumaczenia, szablony etc. WordPress także umożliwił założenie własnego bloga na swojej oficjalnej stronie.

Zasada jest praktycznie taka sama jak w przypadku Bloggera, z tym, że nie potrzebujemy żadnego konta w Google oraz mamy do wyboru większą ilość szablonów i wtyczek. Oczywiście zmienia się także nasz ogólny adres bloga. Ważnym elementem jest także ogromny support odnośnie problemów związanych z platformą WP. Mamy do dyspozycji forum, na którym znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Taka pomoc techniczna jest niekiedy zbawieniem dla początkującego blogera.

Jak założyć bloga na Bloa.pl?

Bloa.pl jest to nic innego jak standardowy serwis, na którym możemy założyć swój własny blog internetowy. Na samej stronie trudno doszukać się informacji odnośnie samej działalności tego serwisu, jednakże właściciele Bloa udostępnili nam odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania, które możemy znaleźć tutaj: http://bloa.pl/faq/

Jak założyć bloga na Blox.pl?

Blox.pl to platforma blogowa z kolei należąca do serwisu Gazeta.pl. Jest to rozbudowana platforma o zasłużonej marce w Polsce. Posiada także rozbudowaną pomoc techniczną w postaci forum, które możemy znaleźć tutaj: http://forum.gazeta.pl/forum/f,8,O_Blox_pl.html

Jak założyć bloga na Blog.pl?

Polski serwis blogowy założony w 2001 roku. Partnerem tego serwisu od wielu lat pozostaje firma Onet. Cały serwis doczekał się również własnego opisu na Wikipedii, który dostępny jest tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Blog.pl

Nie opisywałem szczegółowo kolejnych punktów, ponieważ wszystkie te platformy są do siebie tak podobne, że ciężko jakąkolwiek wyróżnić. Można śmiało powiedzieć, że od tego gdzie założymy bloga zadecyduje zapewne nasz gust oraz lepsze przywiązanie i poruszanie się po danej stronie. Możliwości są zawsze te same, własny adres, wybór szablonu, parę dodatków, panel administratora. Technicznie nie różnią się w żaden sposób, aczkolwiek blogi na Bloggerze nieoficjalnie mogą mieć większą moc, ze względu na powiązanie z Google, jednakże najważniejsza jest unikalna treść i ogólny przekaz.

Pamiętajcie, że zakładając bloga w powyższych serwisach macie mocno ograniczone możliwości. Tylko i wyłącznie zlecając stworzenie bloga firmie informatycznej możecie otrzymać produkt o całkowicie nieograniczonej funkcjonalności.

Dodaj komentarz