Jak zarejestrować domenę? Rejestracja domeny krok po kroku
9 stycznia, 2016 0

Aby posiadać własną stronę, należy zarejestrować domenę i wykupić hosting. Poradnik ten skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają przygodę z Internetem i aspektem posiadania własnej strony. Zacznijmy więc od początku:

  • Krok 1: wybieramy rejestratora domeny – warto sprawdzić, czy któraś z firm aktualnie nie oferuje promocji na domenę. Rejestratorów jest wielu – OVH, Home, Nazwa – to czołowe firmy działające w Polsce.
  • Krok 2: określamy nazwę domeny i prefiks – po wyborze rejestratora, czas określić nazwę domeny. Proces rejestracji polega na wpisaniu nazwy domeny w specjalnym oknie. System sprawdzi, czy dana domena jest dostępna. Jeżeli tak – system pozwoli na przejście do kolejnego etapu rejestracji. Jeżeli nie, trzeba będzie wybrać inny adres. Wielu rejestratorów podpowiada, jakie nazwy wybierać i które są aktualnie wolne. Wyjaśnijmy jeszcze, czym jest prefiks. To końcówka nazwy domeny. Polski prefiks to .pl. Polecamy rejestrację domen zgodnie z ich lokalizacją (są to tańsze rozwiązania, niż rejestracja w Polsce domeny .de czy .co.uk).
  • Krok 3: podpinamy domenę do hostingu – proces rejestracji pozwala od razu określić, czy chcemy zakupić hosting wraz z domeną, czy też podłączyć domenę do własnego, odrębnego hostingu. Jeżeli nie posiadamy hostingu i nie orientujemy się, czym są DNSy – lepiej wybrać opcję domeny z hostigniem. Wówczas system sam ustawi DNS i przekieruje domenę na hosting. Jeżeli posiadamy hosting – podajemy nazwy DNS domeny. Oczywiście nazwy te można później zmienić w panelu administracyjnym rejestratora domeny (na wypadek, gdybyśmy zmieniali hosting czy chcieli przenieść domenę).
  • Krok 4: czekamy na odświeżenie DNS – po opłaceniu domeny, należy odczekać od kilku godzin do nawet 1 dnia. Musimy zaczekać, aż nazwy DNS zostaną zaktualizowane.