Jaki wybrać CMS? Joomla czy WordPress?
28 grudnia, 2014 0

Jaki jest najlepszy CMS? Joomla bądź WordPress? Takie pytanie zadaje sobie niemal każdy klient zamawiający stronę internetową i mimo tak wielu poradników ten temat nadal pozostaje otwarty, a spośród tych dwóch gigantów trudno jednoznacznie określić, który system zarządzania treścią jest lepszy od drugiego. Każdy informatyk faworyzuje swój system poprzez gust i koncepcję wykonywanych stron. Ja również osobiście posiadam minimalnego faworyta w tym starciu, ale nie o to chodzi w tym artykule. Postaramy się Państwu dokładnie opisać specyfikacje i możliwości tych dwóch CMS-ów oraz znajdziemy różnice, które mogą zaważyć na wyborze jednego systemu.

Joomla

System został po raz pierwszy pokazany światu 29 sierpnia 2006 roku i jest oparty na licencji GPL. Joomla jest w znacznej mierze pochodną systemu Mambo. Joomla jest bardziej zaawansowanym i innowacyjnym systemem niż WordPress. Ten system cechuje ogromna ilość darmowych oraz płatnych wtyczek wraz z niesamowitym angielskim supportem, na którym można znaleźć odpowiedź na niemal każdy problem związany z Joomlą. Polacy również zadbali o doskonały support techniczny, możemy również skorzystać z wielu poradników w sieci opisujących najważniejsze problemy dotyczące tego systemu. W serwisie YouTube możemy znaleźć całą plagę video poradników w języku angielskim oraz polskim.

Wrażenie robi również ilość szablonów dostępnych dla Joomla. Istnieje naprawdę wiele firm oferujących profesjonalne templatki dla każdej wersji Joomla. Konkurencja firm związanych z Joomla jest ogromna, a poziom szablonów z roku na rok znacznie się podwyższa. Joomla to system, na którym nie tylko postawimy zwykłą wizytówkę firmy, ale również jesteśmy w stanie zbudować ogromny portal informacyjny posiadający wszystkie najważniejsze dodatki.

Tak zaawansowany system wymaga nieco lepszego hostingu niż poprzednicy, a co za tym idzie zwiększają się koszty utrzymania strony. Joomla 3 wymaga już PHP w wersji większej niż PHP 5.3.1 i wielu innych parametrów, których nie każdy hosting potrafi obsłużyć. System wytwarza duże bazy danych, a niekiedy powoduje, że strony są mocno przeciążone, co zwiększa długość wczytywania strony.

Wniosek nasuwa się sam, system jest idealny dla zaawansowanych webmasterów oraz doświadczonych klientów, którzy mieli już okazję edytować podobne systemy zarządzania treścią. Odradzam Joomlę całkowicie zielonym klientom, którzy wcześniej kompletnie nie mieli nic wspólnego z edycją stron. Nasza firma zdecydowanie poleca korzystanie z tego systemu, który z roku na rok w znaczny sposób podwyższa swój poziom.

WordPress

Prostota oraz łatwość edycji, to dwie główne cechy opisujące system WordPress. Aktualnie jest to najpopularniejszy system CMS na świecie. WordPress na początku swojej działalności miał głównie skupiać się jako platforma blogowa niż jako poważny CMS oraz główny konkurent dla Joomla. Dzięki swojej prostocie system tak bardzo się rozwinął, iż programiści zdecydowali poszerzyć zakres swoich działań. Mimo swojej prostoty system oferuje nam zbudowanie zaawansowanego sklepu internetowego, czy też stworzenie ogromnego portalu informacyjnego.

Support dla systemu WordPress jest równie imponujący jak w przypadku Joomla. Polacy także zadbali o godną pomoc techniczną, możemy w internecie znaleźć multum poradników oraz artykułów rozwiązujących wiele istotnych problemów związanych z WP. Istnieje pokaźna ilość firm zajmujących się profesjonalnym tworzeniem szablonów dla WP. Liczba darmowych szablonów dla WordPressa jest gigantyczna. W sieci znajdziemy także wiele tematycznych templatek.

Instalacja oraz obsługa systemu jest bardzo prosta. Dzięki paru kliknięciom potrafimy zainstalować szablon bądź wtyczkę. Edycja kodu strony zmusza nas jedynie do podstawowej wiedzy PHP oraz HTML. WordPress nie wymaga zbyt zaawansowanego hostingu. Cała strona oparta o system WordPress jest lekka i szybko się wczytuje. Plotki głoszą, że ten właśnie system jest najlepszym systemem jeżeli chodzi o pozycjonowanie stron w Google. Algorytm Google najlepiej przyswaja kod prezentowany przez WordPressa.

WordPressa zdecydowanie mogę polecić mniej doświadczonym klientom, dla których najważniejsza jest wygoda, mimo braku aż tylu ustawień jak w przypadku Joomla

Podsumowanie

Oba systemy są klasą samą dla siebie i nie można wprost odpowiedzieć na pytanie, który system CMS jest lepszy. Wszystko zależy od tego jaką stronę chcemy stworzyć oraz czy w przyszłości mamy zamiar ją mocno rozwijać. Dla początkujących polecam WordPressa, natomiast dla bardziej zaawansowanych Joomla.

Dodaj komentarz