Jakie darmowe forum? phpBB, MyBB, SMF, phpBB by Przemo
28 grudnia, 2014 0

Darmowe, nie zawsze oznacza gorsze, a tym bardziej jeżeli chodzi o fora dyskusyjne. W tym obszernym artykule postaram się opisać jak najwięcej przydatnych informacji dotyczących każdego ze skryptu obsługującego forum dyskusyjne. Tak naprawdę różnice między płatnymi skryptami forów, a darmowymi nie są aż takie duże. Oczywiście komercyjne skrypty umożliwiają większe pole manewru, ale również są trudniejsze do opanowania dla początkujących osób. Jeżeli jesteś osobą małą wymagającą i wystarczą Ci podstawowe ustawienia, to zdecydowanie wybierz darmowy skrypt. Największą wadą darmowych skryptów są częste problemy z funkcjonowaniem na darmowych hostingach.

Absolutnie odradzam instalowanie darmowego skryptu forum na innym darmowym hostingu, ponieważ takie hostingi posiadają zaniżone parametry, które w przyszłości powodują wiele problemów związanych z funkcjonowaniem forum. Jeżeli wybrałeś darmowy skrypt to obowiązkowo umieść go na dobrym, płatnym hostingu.

phpBB

Niewątpliwie jeden z najpopularniejszych skryptów na świecie. Pierwsza aplikacja powstała w 2002 roku i od samego początku cała idea forum jest oparta na licencji GPL, w wersji drugiej, co w skrócie oznacza, że każdy ma prawo do pobrania tego skryptu i rozprowadzania treści bazującej na tej właśnie licencji. Jest to najstarszy darmowy skrypt forum. Na pewno największą zaletą tego skryptu jest ogromna dostępność do wielu darmowych dodatków oraz modyfikacji. Innym dużym plusem jest znakomita poprawność aktualizacji starszych wersji do najnowszej. Bez problemu można zaktualizować pierwszą wersję phpBB do najnowszej phpBB3.

Jeżeli chodzi o szablony to ich dostępność również jest oszałamiająca. Istnieje bardzo wiele darmowych i prostych szablonów, natomiast prosperują także firmy zajmujące się wykonywaniem profesjonalnych szablonów do phpBB3. Średni koszt komercyjnego szablonu wynosi 30$.

Dodatkową zaletą jest łatwa i prosta obsługa panelu administracyjnego. Został on znacznie rozbudowany względem pierwszej wersji.

Trudno znaleźć wady tego skryptu, ale coś w tym temacie trzeba napisać. PhpBB jest bardzo wydajne, co też przekłada się na większą bazę danych. Baza danych generuje bardzo dużo danych, nawet małe forum może wygenerować bazę o rozmiarze 100MB, a duże fora potrafią generować bazy większe niż 1GB.

Duża wydajność także zmusza nas do zakupu bardzo dobrego hostingu, co jest równoznaczne z większymi kosztami związanymi z utrzymaniem serwisu.

Skrypt jest godny uwagi, przeznaczony bardziej dla zaawansowanych użytkowników, z czystym sumieniem możemy go Wam polecić.

phpBB by Przemo

Zmodyfikowana wersja skryptu phpBB2 przez programistę Przemysława Matogę pochodzącego z Krakowa. Ten doświadczony programista poświęcił ogrom czasu na stworzenie własnego cudeńka. Oficjalnie skrypt posiada 300 dodatków, które można bez problemu włączyć lub wyłączyć w panelu admina. Jest to znacznie ciekawszy skrypt aniżeli phpBB natomiast zdecydowanie mniej stabilny i generujący jeszcze większe bazy danych od phpBB. Skrypt dłużej generuje strony i posiada większe wymagania względem serwera.

Jest to najpopularniejsze forum, jeżeli chodzi o zastosowanie tego skryptu dla forów o tematyce Counter Strike, bądź serwerów gier multiplayer. Największym atutem tego forum jest prostota oraz bardzo łatwy w obsłudze panel administratora. Edycja szablonów nie stanowi żadnego problemu i śmiem powiedzieć, że ten skrypt oferuję najlepszy system edycji szablonów. Ilość dostępnych darmowych szablonów jest duża, szczególnie jeżeli chodzi o szablony związane z grą Counter Strike. Oficjalnie żadna firma w Polsce nie projektuje komercyjne szablony do tego forum, natomiast w sieci grasuje wielu zdolnych webmasterów, którzy oferują w swoich usługach wykonanie profesjonalnego szablonu pod phpBB by Przemo.

Fantastycznym plusem jest support oraz pomoc związana z tym skryptem. Żaden skrypt forów w Polsce nie posiada tak zaawansowanego supportu jak phpBB by Przemo. Istnieje oficjalne forum, na którym można znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie, a dodatkowo sam autor, czyli popularny Przemo również udziela swojej pomocy na forum. Takiego zaplecza ratunkowego mogą pozazdrościć nawet autorzy największych forów, czyli vB oraz IPB.

Wielkim minusem skryptu jest generowanie bardzo dużej bazy danych, która dodatkowo jest słabo zabezpieczona. Włamanie się do tego rodzaju bazy danych nie jest dużym wyzwaniem, nawet dla początkującego hakera. Doświadczeni administratorzy potrafią odpowiednio zabezpieczyć swoje bazy, natomiast początkujący administratorzy w znacznym sposób mogą narazić swoje forum na atak.

Forum naprawdę jest warte uwagi, zdecydowanie polecamy je bardziej zaawansowanym administratorom. Idealnym rozwiązaniem jest najpierw zapoznanie się z głównym skryptem phpBB2, a później przejście na silnik phpBB by Przemo. Mimo większych wad niż phpBB, forum naprawdę ma swój charakter i rekomendujemy go wszystkim administratorom, którzy chcą założyć forum o tematyce gier komputerowych bądź CS.

MyBB

MyBB, ale tak naprawdę MyBulletinBoard, oprogramowanie działające na licencji LGPL. Możliwości tego forum są bardzo zbliżone do komercyjnych silników, czyli IPB oraz vB. Można nazwać, że jest to darmowe zaplecze tych największych dwóch komercyjnych gigantów. Cała struktura kodu jest nieco niższej jakości od swoich przeciwników. Forum jest bardzo przyjazne dla użytkowników, łatwość instalacji bądź aktualizacji dodatków jest zdumiewająca.

Skrypt jest bardzo wygodny, ale mniej wydajny. Im większe forum, tym słabsza wydajność, a całkiem duże fora mogą w znaczny sposób odczuwać spadki wydajności. Jeżeli planujesz stworzyć ogromne forum, to ten skrypt nie będzie idealnie się do tego pomysłu nadawał.

Support forum stoi na bardzo dużym poziomie, natomiast cały skrypt jest ciągle poprawiany i aktualizowany przez programistów.

Szablony dla tego skryptu są ładne i bardziej przejrzyste od swoich konkurentów. Istnieje wiele szablonów łudząco podobnych do tych, które obsługiwane są przez silnik IPB.

Jeżeli zależy Ci na wydajnym forum i lepszym zoptymalizowanym kodzie, to wybierz phpBB, natomiast jeżeli interesuję Cię wygląd oraz łatwość w obsłudze, to MyBB będzie idealne.

SMF

Simple Machines Forum, czyli w skrócie SMF, moim skromnym zdaniem najmniej popularny skrypt forum, jednak jakością nie odbiega od swoich rywali. Najnowsza wersja forum działa na bezpłatnej licencji BSD. SMF jest dostępne w 48 językach, w tym także w wersji polskiej.

Największym atutem tego skryptu jest bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, czyli całkiem inne czynniki niż w przypadku forów MyBB czy phpBB. Forum jest także łatwe w obsłudze i posiada przyjazny interfejs dla każdego użytkownika. Skrypt jest bardzo wydajny, obsługa większych forów nie stanowi dla niego żadnego problemu.

Szablony cechuje prostota i przejrzystość. Nie są to szablony tak spektakularne jak w przypadku MyBB.

Polski support forum nie zachwyca, co innego Amerykański support, na którym można znaleźć naprawdę wiele dodatków oraz szablonów.

Głównymi zaletami tego forum jest bezpieczeństwo oraz duża wydajność.

Podsumowanie

Tak naprawdę różnice jeżeli chodzi o jakość skryptów są niewielkie. Każdy skrypt posiada jakieś swoje własne cechy, zalety oraz wady. Idealny skrypt, to taki, który w znacznym stopniu odpowiada gustowi danemu administratorowi. Nie faworyzujemy żadnego skryptu, lecz zachęcamy do skorzystania choćby raz z każdego forum, który został wyżej wymieniony.

Dodaj komentarz