Jakie wybrać płatne forum dyskusyjne?
28 grudnia, 2014 0

W tym artykule porównujemy dwóch gigantów, doręczycieli największych skryptów forów dyskusyjnych na świecie. Te systemy mają bardzo podobne funkcje, jednak swoim wyglądem oraz kodem różnią się znacznie. Spróbujemy Państwa naprowadzić na dobrą drogę przy wyborze idealnego dla siebie skryptu obsługującego globalne forum dyskusyjne.

vBulletin

Licencja tylko skryptu forum: 195$

Licencja skryptu wraz z blogiem oraz systemem CMS: 285$

Licencję wykupuję się tylko na daną wersję (np. 4.x), a nie na określony czas. Przykładowo dla wersji vB 5.x musimy kupić nową licencję.

vBulletin powstał w 2000 roku w Wietnamie. Jego głównym celem było zawładnięcie rynku Amerykańskiego oraz promocja na Dalekim Wschodzie. Był to pierwszy profesjonalny i komercyjny skrypt forum na świecie. Przez pierwsze lata swojego istnienia produkt nie cieszył się aż tak wielką popularnością, ze względu na ograniczony dostęp wielu użytkowników do internetu oraz przez ogromną kwotę, jaką w tamtych czasach należało zapłacić za skrypt. Popularność internetu w USA i w Wietnamie sprawiła, że ludzie chcieli się jak najwięcej udzielać w internecie, toteż wzrosło zapotrzebowanie na fora dyskusyjne.

Główną zaletą skryptu jest łatwa obsługa, prostota, a także ogromna ilość modyfikacji dostępnych na oficjalnej stronie vB. Na dzień dzisiejszy istnieje kilka tysięcy modyfikacji dla tego forum, które można pobrać z oficjalnej strony. Szablony vB wyróżnia prostolinijność i przejrzystość, trudno znaleźć w sieci awangardowych szablonów. Istnieje wiele serwisów sprzedających profesjonalne szablony pod vB 3.x oraz 4.x. Średni koszt komercyjnego szablonu wynosi około 40$. Dostępność modyfikacji, szablonów, dodatków dla tego forum jest imponująca. W Polsce nie ma żadnego oficjalnego wsparcia dla forum vB, jednak istnieje serwis vBHELP, który jest nieoficjalnym supportem dla vB. Na forum można znaleźć spolszczenia, poradniki w naszym języku oraz modyfikacje polskich programistów.

Jedną z głównych wad są duże koszty związene z zakupem oraz prowadzeniem forum. Licencja wraz z pełnym pakietem forum + szablon + dodatek vBSEO (149$) umożliwiający zastosowanie prostych adresów na forum to łączny koszt w granicach prawie 500$, czyli mniej więcej tyle, co nasza minimalna stawka płac obowiązująca w Polsce.

Invision Power Board, IPB

Cena dożywotniej licencji: 175$

Cena za odnowienie licencji (co 6 miesięcy): 25$

W przypadku IPB licencję posiadamy dożywotnio na wszystkie wersje, musimy obowiązkowo odnawiać tą licencję, co pół roku.

IPB to forum, które powstało w 2002 roku, czyli 2 lata po premierze największego konkurenta – vB. Producentem całego projektu jest firma Invision Power Services. Na początku forum można było za darmo pobrać na swój komputer, jednak ta koncepcja została diametralnie zmieniona po kilku latach istnienia na rynku. Skrypt stawał się coraz popularniejszy, toteż autorzy postanowili pobierać opłaty za korzystanie z IPB. Twórcami tego forum jest Matt Mecham oraz Charles Warner, którzy później odeszli z IPB i zajęli się wsparciem innego darmowego forum.

IPB jest nowocześniejsze, ładniejsze oraz znacznie tańsze od swojego największego rywala. Średni koszt, jaki należy zapłacić za profesjonalny szablon dla wersji 3.x to około 25$. Szablony są znacznie ciekawsze oraz bardziej awangardowe od szablonów vB. W bardzo łatwy sposób można je przerabiać w głównym panelu administratora. Ilość modyfikacji nie jest aż tak duża, jak w przypadku vB, jednak w żaden sposób nie odstają jakością od swojego konkurenta. Dostępny jest specjalny sklep, w którym można pobrać lub zakupić odpowiednią modyfikację. Panel administracyjny jest łatwy w obsłudze.

Ogólny koszt związany z prowadzeniem forum jest znacznie tańszy, Pełna licencja kosztuje tylko 175$, natomiast należy ją odnawiać, co pół roku za symboliczne 25$. Cała inwestycja w to forum może nas kosztować aż o połowę mniej niż w przypadku vBulletin, a dodatkowo dostaniemy także profesjonalny skrypt, co vB.

W Polsce również istnieje support, na którym znajdują się spolszczenia, poradniki oraz modyfikacje do pobrania.

Podsumowanie

Niestety kres panowania vB na rynku światowym, a tym bardziej na rynku Polskim dobiega końca. Już niebawem skończy się nieoficjalny support dla Polskich użytkowników tego forum, ponieważ serwis vBHELP jest obecnie na sprzedaż, a nowy właściciel niekoniecznie zajmie się na nowo wsparciem dla vB. vBHELP jest już zaniedbanym serwisem, na który wchodzi coraz mniej użytkowników. Będą zdani tylko i wyłącznie na siebie, bądź na angielskie supporty.

Forum IPB jest znacznie tańsze w utrzymaniu i na dziś dzień po prostu lepsze od vB, zatem przyszłość, jak na to wszystko wskazuję należeć będzie do skryptu Invision Power Board.

Dodaj komentarz