Microsoft ma już 40 lat – nieskończona historia
10 kwietnia, 2015 0

40 lat temu powstała moim skromnym zdaniem najbardziej legendarna firma informatyczna w historii. Akurat w tym wypadku historia to być może zbyt górnolotne słowo, ponieważ historia informatyki jest dosyć króciutka w porównaniu z historią wydarzeń sprzed tysiącleci. To właśnie Microsoft rozpoczął rewolucję komputeryzacji zarówno w biurach jak i w naszych prywatnych domach. Microsoft został założony 4 kwietnia 1975 roku przez 2 informatyków, Billa Gatesa (aktualnie najbogatszy człowiek na świecie) i Paula Allena. Na początku działalności obroty firmy wynosiły 16 tysięcy dolarów, teraz można je liczyć w kilkudziesięciu miliardów dolarów.

Microsoft miał służyć jako wsparcie dla firmy IBM oferując prosty system operacyjny dla komputerów marki IBM PC. Pierwszym systemem, który obsługiwał te komputery był legendarny MS-DOS obsługiwany poprzez komendy tekstowe. W 1981 roku do obsługi komputera wymagane były spore umiejętności programistyczne, natomiast teraz każde niemal dziecko jest w stanie włączyć sobie komputer oraz domyślną przeglądarkę. W tamtym roku również Bill Gates uświadomił sobie, że jego system jest dostępny tylko dla pewnej grupy użytkowników – dla tych, którzy znają się na programowaniu, natomiast jego głównym celem było stworzenie systemu dla wszystkich ludzi na świecie. Postanowił więc diametralnie to zmienić i właśnie tym sposobem powstał Windows 1.0. Inaczej pisząc, była to graficzna nakładka dla wcześniej stworzonego systemu. Pojawiła się myszka, zamiast czarnego, brzydkiego ekranu, można było tworzyć oraz zaznaczać odpowiednie elementy, wszystko jak na tamte czasy wyglądało bardzo przejrzyście, a działo się to w listopadzie 1985 roku. System wymagał zaledwie 256 KB pamięci operacyjnej.

W 1989 roku powstał pierwszy pakiet biurowy na świecie, czyli pakiet Office wraz z programem Microsoft Word. Był to rewolucyjny krok, jeżeli chodzi o prace w biurze. Teraz każdy biurokrata miał swoje biurko, komputer, myszkę, Worda oraz drukarkę – żyć nie umierać. W 1990 roku powstał Windows 3.0, czyli ulepszona wersja „jedynki”. W dwa tygodnie po premierze sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy. W 1995 roku powstał Windows 95 do którego dołączono przeglądarkę Internet Explorer. W ciągu tygodnia sprzedano ponad milion sztuk. W przeciągu 10 lat praca w biurze ogromnie się ułatwiła, teraz już każdy chciał mieć swojego Windowsa.

Reszta można napisać jest już historią, powstawały kolejno systemy: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, a w tym roku z niecierpliwością oczekujemy Windowsa oznaczonego numerem 10, który ma przynieść kolejne znaczące zmiany w oprogramowaniu. Oczywiście sam system można już testować na swoim komputerze, więcej informacji znajdziecie Państwo na naszym blogu.

Aktualnie firma jest nieco w cieniu takich potentatów jak Google czy Apple, jednak wykazuje ogromne chęci nie tylko do nawiązania walki z tymi przeciwnikami, ale również do osiągnięcia samego szczytu. Wrogość do siebie tych 3 marek jest niewyobrażalna, co oznacza niebywałą konkurencyjność dla użytkowników, czyli dla zwykłych klientów takich jak my. Czekamy na kolejną odsłonę nowego Windowsa i życzymy wielu sukcesów firmie Microsoft oraz kolejnych 40 lat i więcej.

Dodaj komentarz