OpenStreetMap – poważna konkurencja dla Google Maps
24 lutego, 2015 0

OpenStreetMap to nic innego jak Google Maps w nieco bardziej otwartej i całkowicie darmowej odsłonie internetowych map. Jest to społecznościowe przedsięwzięcie działające, dzięki pomocy wielu wolontariuszy oraz deweloperów, którzy systematycznie rozwijają cały system. Najważniejszą funkcją mapy jest możliwość wyszukania najbardziej optymalnej trasy od punktu A do punktu B, inaczej mówiąc, mapy ułatwią nam podróżowanie w dużych miastach i nie tylko. Rośnie zatem niemała konkurencja dla takich gigantów jak: Google Maps, Apple Maps, czy samego Microsoftu.

Otwarty charakter mapy sprawia, że coraz więcej ludzi angażuje się właśnie w ten projekt, co równocześnie jest ciosem dla Google, pokazującym nieufność ludzi, właśnie do giganta z Mountain View. Mapa oferuje także wiele dostępnych wtyczek napisanych przez niezależnych deweloperów. Nie jest to w żaden sposób komercyjny projekt, zresztą sama nazwa systemu o czymś powinna świadczyć.

Eksperci są zgodni, jest to bezpośrednia konkurencja dla największego systemu map, czyli Google Maps. Atrakcyjność tego systemu polega na ogromnej otwarci dla całej społeczności. Na ten moment oczywiście sam projekt nie może dorównywać Google Maps, jednak za kilka lat cała usługa może zdecydowanie zyskać na swojej wartości. Już teraz zachęcam do zapoznania się głębiej z tematem OpenStreetMap.

Dodaj komentarz