Recenzja nowego iPhone SE 2020 – informacje, dane techniczne
17 listopada, 2020 0

Określenie iPhone mianem najbardziej rozpoznawalnej marki smartfonów nie byłoby dalekie od prawdy. Apple, znany producent ekskluzywnego sprzętu elektronicznego, zawsze stara się sprostać wysokim wymaganiom swoich fanów, wprowadzając na rynek smartfony, które wyróżniają się mnóstwem innowacji i bardzo odważnych rozwiązań. Jak można się spodziewać, zmiany w nowych modelach iPhone wzbudzają skrajne emocje – zarówno pełną aprobatę, jak i ostrą krytykę ze strony fanów. Ostateczne wnioski bywają… różne, warto więc wziąć pod lupę najnowszy smartfon od Apple – iPhone SE 2020.

Kształt i poręczność – co można powiedzieć o nowym iPhone?

Smartfony to z założenia małe i poręczne urządzenia, które mamy na wyciągnięcie ręki przez zdecydowaną większość dnia. Producenci zawsze starają się zaprojektować takie telefony, które bez problemu mieszczą się w dłoni i kieszeni, pozwalając na łatwą i wygodną obsługę. Rzecz jasna, rozmiar smartfona musi być zbalansowany ze względu na jego ekran i aspekty techniczne.

W przypadku iPhone SE 2020 kwestia ta wypada wyjątkowo dobrze. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jego forma jest dokładnie przemyślana i zoptymalizowana tak, aby użytkowanie go było komfortowe dla każdego. Z uwagi na bardzo pozytywny feedback ze strony użytkowników iPhone 8, Apple postanowiło nie naprawiać tego, co nie było zepsute, skupiając się nie na kształcie i wymiarach nowego modelu, ale na jego parametrach.

Dokładne wymiary iPhone SE 2020 to 138,40 x 67,30 x 7,30 mm, jego masa z kolei wynosi 148 g. Warto zwrócić na solidną konstrukcję smartfona – przód oraz tył składają się z warstwy hartowanego szkła, a zaokrąglone krawędzie boczne z przyjemnego w dotyku aluminiom. Wiele osób z pewnością doceni także jego wodoszczelność, która utrzymuje się aż do 1 m głębokości.

Jakie parametry ma iPhone SE 2020?

Wygląd smartfona to jedno, lecz jak prezentują się jego „wnętrzności”? Zacznijmy od wyświetlacza.

  • Rozmiar: 4,7 cala,
  • Rozdzielczość: 750 x 1334,
  • Maksymalna jasność: około 625 nitów,
  • Typ wyświetlacza: IPS LCD,
  • Odświeżanie: 60 Hz,
  • HDR: nie.

Nowy iPhone SE 2020 wyposażony został w nowoczesny IPS LCD, dający naprawdę dobre efekty. Ostrość oraz nasycenie barw stoją na satysfakcjonującym poziomie, a wyświetlany obraz nie traci czytelności nawet przy intensywnym świetle słonecznym. Efekt ten osiągnięty jest między innymi dzięki technologii True Tone, dopasowującej temperaturę barw na ekranie do zewnętrznego oświetlenia. Za minus można podać jednak brak HDR oraz stosunkowo grube ramki, przez które wielkość wyświetlacza nie powala, szczególnie w porównaniu do konkurencyjnych smartfonów.

Kolejnym aspektem iPhone SE 2020, który warto wziąć pod uwagę, jest jego aparat. Robienie zdjęć przy pomocy tego smartfona powinno dać dobre rezultaty – aparat 12 MP z obiektywem szerokokątnym spełnia wysokie standardy, a szereg niezawodnych funkcji, jak oświetlenie portretowe, optyczna i automatyczna stabilizacja obrazu, tryb zdjęć seryjnych czy zaawansowany system usuwania czerwonych oczu, daje szerokie możliwości. Niestety, wśród tych wszystkich gadżetów zabrakło specjalnego trybu nocnego, którego trzeba szukać w dodatkowych aplikacjach. W skrócie – nowy iPhone robi dobre zdjęcia, lecz mogłoby być lepiej.

Jak można się spodziewać, system operacyjny to nowy iOS. Pamięć wbudowana wynosi z kolei 64 GB, 128 GB, 256 GB. Nic przełomowego – w ten sam procesor iPhone 11 Pro, jednak nikt nie powinien być tymi parametrami rozczarowany. Mniejsza rozdzielczość w porównaniu do poprzednika sprawia, że nowy smartfon od Apple działa bardzo szybko, co jest dobrą wiadomością dla miłośników aplikacji i gier mobilnych.

Cena – ile zapłacimy za iPhone SE 2020?

Nie jest tajemnicą, że Apple dołożyło wielu starań, aby uczynić swój nowy produkt nieco bardziej przystępnym, zachowując przy tym jak najlepsze parametry. Obecna cena iPhone SE 2020 wynosi około 2000 zł, co jest kwotą zaskakująco niską, jak na tego producenta. Pomimo tego, aktualny model sprawuje się dobrze, dlatego prawdopodobnie zadowoli fanów marki.