Strona dla fotografa – najczęstsze błędy podczas tworzenia stron
28 grudnia, 2014 0

Strony internetowe możemy dzielić względem skryptów, na jakich są zbudowane oraz tematyki. Dla mniej wprawnych webmastrów (lub dla zwykłych internautów, którzy przeglądają strony tylko pod kątem merytorycznym) istnieje tylko drugi podział, czyli podział merytoryczny. Dziś skupimy się na stronach fotografów, którzy muszą dbać o swój internetowy image – w końcu za pomocą sieci możemy pokazać nieograniczoną ilość zdjęć, zbudować portfolio i przyciągnąć klientów.

Niestety, nie jest tak sielankowo – wiele stron fotografów aż roi się od błędów, których w tej tematyce witryn być nie powinno. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie najbardziej spektakularne i najpowszechniejsze błędy, które pojawiają się na stronach należących do agencji fotograficznych i amatorów pstrykania zdjęć. Zapraszamy do lektury, a jeżeli Wy macie stronę z fotografią lub zarządzacie takowym portalem – sprawdźcie, czy przypadkiem żaden z punktów nie odnosi się do Waszej witryny.

1. Brak treści – doskonale rozumiemy, że fotografia to nie słowa, ale zdjęcia. Jednak znacznie lepiej ogląda się zdjęcia podpisane, które tworzą jedną całość. Wrzucanie na stronę tysiąca zdjęć bez żadnego opisu nie ma sensu (nie tylko z punktu widzenia użytkownika, ale także optymalizacji).

2. Zbyt duża ilość zdjęć – kolejny błąd, czyli wrzucanie na stronę zbyt dużej ilości zdjęć. Znacznie lepszym pomysłem jest wybór tylko tych spektakularnych, najlepszych – pokazujmy mniej, ale z wyższą jakością.

3. Brak znaczników alt dla zdjęć – znaczniki alt to nic innego, jak komentarze zdjęć, które odczytywane są przez przeglądarkę i algorytmy wyszukiwarek. Brak altów na stronie graficznej jest nie do przyjęcia (zwłaszcza na stronie fotografa).

4. Zbyt duża ilość filtrów i złe tło strony – należy pamiętać, aby nie przesadzać z filtrowaniem zdjęć na stronie. Ponadto należy dobrać tło dla portalu, które nie będzie się zlewać ze zdjęciami.

5. Wolne ładowanie się zdjęć, źle rozmieszczona galeria – na serwerach nie umieszczajmy zdjęć ogromnych (zdecydowanie nikt nie będzie czekał na otworzenie zdjęcia, które ma ponad 4 tysiące pikseli rozdzielczości). Zadbajmy również o dobre rozmieszczenie zdjęć – zapewni to wygodę dla oglądających.

Dodaj komentarz