Strony RWD, mobilne strony www – czy warto?
28 grudnia, 2014 0

Co kryje się pod tajemniczym skrótem RWD? Przyjrzyjmy się tej nazwie, która dotyczy stricte stylu i technologii budowania stron. RWD to nic innego, jak Responsive Web Design, co w polskim narzeczu oznacza styl budowy stron responsywnych. Czym jednak są strony responsywne? Czy warto inwestować w tą technikę (bądź co bądź droższą, niż przy budowaniu strony w zwykłym układzie).

Strony resonsywne to strony, które automatycznie dopasowują szatę graficzną do rozdzielczości urządzenia, na jakiej są wyświetlane. W skrócie, jeżeli wyświetlamy stronę na telefonie komórkowym, jej układ, jak i funkcjonalność dopasowują się do urządzenia. Strona wygląda podobnie kolorystycznie, aczkolwiek jest dostosowana do zupełnie innej nawigacji. Wyświetla się szybciej i jest przyjazna mobilnym użytkownikom. Oczywiście portal dla laptopów i komputerów wyświetla się w normalnym trybie. Na tym polega responsywność strony (często mówi się o stronach mobilnych).

Dlaczego to takie ważne? Wszystko zaczęło się od telefonów, a raczej smartfonów, które pozwoliły na mobilneprzeglądanie sieci gdziekolwiek tylko jesteśmy. Strony niezbudowane w technologii RWD są nieczytelne na tak małych urządzeniach, wczytują się długo i co gorsza, odstraszają swoją funkcjonalnością. Webmasterzy wymyślili więc RWD, aby tworzyć nowoczesne strony, które zrozumieją potrzeby i mobilność internauty.

Odpowiedzmy na pytanie, czy warto inwestować w RWD? Oczywiście, że tak. Patrząc na postęp mobilnego Internetu, niedługo ponad połowa internautów będzie surfować po sieci tylko przy pomocy telefonów lub tabletów. Trzeba więc przygotować się na ich odwiedziny (lub rezygnując z RWD stracić ten cenny ruch na stronie i potencjalnych mobilnych klientów).

Dodaj komentarz