Szybkość wczytywania strony – jak sprawdzić i poprawić?
16 lutego, 2015 0

Szybko ładujące się strony są znacznie częściej odwiedzane przez internautów. Powód? Oszczędność czasu. Wyobraźmy sobie stronę, która niestety ładuje się dosyć wolno. Dla twórcy 10 sekund może nie być wcale problemem, jednak wcielając się w rolę zwykłego użytkownika sieci, 10 sekund to wieczność. Ta sama zasada działania kieruje całą informatyką – jeżeli komputer zawiesi się na 5 sekund, uznajemy, że ma awarię. Strony również podlegają pod tą tezę.

Trzeba zadbać o to, aby strona działała szybko, dynamicznie, nie ładowała zbyt wielu elementów grafiki – tylko wtedy przedstawimy treść dla internautów jak na talerzu. Jak sprawdzić szybkość ładowania strony? Nie, nie stosujemy do tego stopera – wystarczy użyć narzędzia Google – https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/.

Wpisujemy adres i czekamy na wynik. Narzędzie analizuje stronę pod kątem szybkości wczytywania – zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i zwykłych komputerach. Strona jest oceniana w skali od 0 do 100. Czym wyższy wynik, tym lepiej. Narzędzie nie tylko ocenia stronę, ale także sugeruje, co należy poprawić, aby portal działał szybciej.

Jak poprawić szybkość ładowania strony?

Pierwsze, co musimy sprawdzić to serwer, na jakim strona jest hostowana. Jeżeli jest to serwer współdzielony – wówczas może okazać się, że serwer jest przeciążony lub któraś ze stron rezerwuje zbyt wiele przestrzeni serwera. Drugim problemem jest wielkość naszej strony – duża ilość grafiki, duża rozdzielczość zdjęć, mnóstwo tekstu, gify, animacje – to wrogie elementy dla szybkości strony. Należy więc dbać, aby na każdej z podstron czy też na stronie głównej nie było zbyt wiele graficznych elementów. Jeżeli natomiast nie mamy wyboru i chcemy opublikować mnóstwo zdjęć – róbmy to z podziałem na podstrony, a przed zamieszczeniem grafiki na stronie starajmy się zmniejszyć jej rozdzielczość.

Czasami jedynym rozwiązaniem jest także zmiana szablonu strony. Błędy w kodzie mogą zapętlać niektóre funkcje i sekcje strony, a to wszystko działa na niekorzyść. Sekunda po sekundzie i nasz portal staje się bardzo powolny.

Dodaj komentarz