Upadek Nokii – Microsoft niczym Google, pożera słabszych
28 grudnia, 2014 0

Niestety stało się, legendarne telefony Nokia przestały istnieć. O tym fakcie spekulowanu już od dłuższego czasu, kwestią do rozstrzygnięcia było tylko kiedy i za jaką kwotę gigant zostanie sprzedany. Firma Microsoft wykupiła Nokię za nieco 7,5 miliarda dolarów, natomiast nazwa Nokia zostanie zmieniona na Microsoft Mobile Oy.

Telefony Nokii wzbudzały i nadal wzbudzają niesamowity sentyment, szczególnie w Europie Środkowej. Pod koniec lat 90 Nokia posiadała ponad połowę światowego rynku telefonów. Na początku XXI wieku w Polsce prawdziwym „szpanem” było posiadanie jakiegokolwiek modelu Nokii. Ta marka zaskarbiła sobie tak wielką rzeszę klientów poprzez niezwykłą wytrzymałość telefonów oraz prostotę funkcjonowania. Telefony Nokii potrafiły bez żadnego problemu wytrzymać upadek z 2 piętra, w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek smartfon mógłby wytrzymać taki wypadek.

Microsoft wykupił Nokię z wielu powodów, natomiast najważniejszym powodem było pokazanie takim firmom jak Google czy Apple, że my nie będziemy gorsi i też będziemy mieli swój własny produkt na rynku smartfonów. Microsoft zachował się jak Google, wykupił innego już podupadającego giganta i chce na nowo zacząć batalię na rynku smartfonów. Google ma Androida, Apple ma iPhone, więc Microsoft nie może być gorszy, więc wykupił spektakularną firmę zapoczątkowaną w Finlandii.

Dlaczego Nokia upadła? Ponieważ przegapiła moment, w którym wszystkie firmy zaczęły produkować swoje nowe smartfony. Mówi się, że pierwszym smartfonem na świecie był w 2007 roku iPhone, natomiast sama Nokia już kilka lat wcześniej opatentowała telefon na bazie ekranu dotykowego. Nie wprowadziła go na rynek, ponieważ bała się, że jest to za bardzo futurystyczny projekt i że konsumenci się wystraszą. Nokia nie wdrożyła tego planu w życie, a gdy już chciała zacząć swoją serię smartfonów, było już za późno, rynek został przepełniony bardzo dobrymi smartfonami. Od kilku lat ich pozycja nie była aż tak mocna jak Samsunga czy Apple.

W Polsce z wyjątkowym sentymentem będziemy wspominać Nokię, nawet nie wiem czy nie bardziej niż w rodzimej Finlandii. Nokia podzieliła los takich firm jak: Alcatel czy Siemens, natomiast na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dodaj komentarz