Windows 10 – rewolucyjna kompatybilność
19 lutego, 2015 0

System operacyjny Windows 10 to jeden z najbardziej gorętszych tematów w świecie informatyki i nie tylko. Jego oficjalna premiera nie jest znana, jednak wiele plotek głosi, iż system zagości na naszych komputerach na początku 3 kwartału tego roku. Zapewne początkowa wersja będzie wymagała wielu aktualizacji, dlatego faktyczne możliwości Windowsa poznamy dopiero pod koniec tego roku. Obecnie dostępna jest do pobrania wersja – Windows Technical Preview, dostępna tutaj: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/preview-iso

Co oznacza Windows oznaczony numerem dziesięć?

Przede wszystkim dwie frazy, które idealnie oddają opis tego systemu to: rewolucja oraz kompatybilność. Windows 10 będzie współpracował z wszystkimi przenośnymi urządzeniami, to oznacza, że aplikacja na komputerze będzie działała tak samo na smartfonie, laptopie i tablecie, nawet mimo różnych rozdzielczości ekranów. Dodatkowym smaczkiem pozostaje również konsola Xbox, która również ma współpracować z naszym komputerem i nie tylko. Zapowiada się nie lada gratka dla wszystkich graczy. Do zarządzania wszystkimi aplikacjami będziemy potrzebować tylko i wyłącznie jednego konta.

Rewolucyjność, ponieważ system będzie posiadał kilka nowych, ciekawych, innowacyjnych opcji. Pierwszym takim nowoczesnym rozwiązaniem będzie asystent głosowy Cortana. Jeżeli będziecie chcieli zadzwonić do Pawła na skype, wystarczy wtedy powiedzieć: „zadzwoń do Paweł”, a system automatycznie nawiąże połączenie. Takich przykładów jest mnóstwo. To, co widzieliśmy we wszystkich filmach Sci-Fi, teraz może okazać się faktem. Windows będzie także automatycznie dostosowywał nasz system do urządzenia, które aktualnie obsługujemy. To oznacza, że jeżeli tablet odłączymy od klawiatury, system automatycznie wykryje tę zmianę i przełączy nas w tryb dotykowy.

Dla informatyków zapewne funkcja „wielu pulpitów” sprawi najwięcej satysfakcji. Będziemy mogli tworzyć dodatkowe pulpity z innymi okienkami do wyświetlenia, coś w stylu przesuwanego ekranu na naszych smartfonach, innymi słowy wielka ulga dla programistów, którzy mieli pootwieranych kilkadziesiąt zakładek w Google Chrome. Windows 10 pozwoli nam nieco odciążyć pracę wykonywaną na jednym pulpicie.

Wróci także nasz nieco zaniedbały ostatnio pasek Menu Start, wróci i to zdecydowanie silniejszy niż wcześniej. Pasek Menu będzie można dostosować na swój sposób, dzięki czemu może być zarówno minimalistyczny jak i niesamowicie dynamiczny oraz rozbudowany o wiele ciekawych aplikacji.

Co ciekawe, system Windows 10 będzie darmowy przez rok dla wszystkich użytkowników powyżej wersji Windows 7 oraz dla systemu Windows Phone. To kolejny ukłon w stronę klientów, którzy będą mieli 365 dni na dogłębne przetestowanie tego systemu. Po roku darmowego korzystania z systemu będziemy musieli wykupić płatną wersję, jej koszt jest jeszcze nieznany.

Podsumowanie:

Aktualnie jestem posiadaczem Windowsa Technical Preview na swoim laptopie i wygląda to całkiem dobrze. Rewolucja to pojęcie dosyć względne w tym wypadku, bardziej określa możliwości całego produktu, zaś sam system to ulepszone połączenie Windowsa 8.1 i Windowsa 7. Ze swoich obserwacji mogę wywnioskować, że ten system naprawdę może być uniwersalny, zarówno dla graczy jak i dla pracowników biurowych, a przede wszystkim dla informatyków. Jeżeli cały PR spiszę się brawurowo, a sam system nie będzie inwazyjny, to produkt o nazwie Windows 10 może okazać się prawdziwym hitem!

Dodaj komentarz