Wirusy na stronie, zainfekowane pliki – Google ostrzega
29 października, 2015 0

Zainfekowane strony – Google ostrzega

Kilka dni temu Google wysłało za pośrednictwem Search Console (dawniej GWT) wiadomość, która ostrzegała o zainfekowaniu danej strony i konsekwencjach, jakie może ponieść za sobą brak reakcji ze strony webmastera. Groźba ta została dokładniej opisana na oficjalnym blogu Google: http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2015/10/an-update-on-how-we-tackle-hacked-spam.html.

Jak wyczytaliśmy z informacji na oficjalnej stronie, jak i wiadomości, które zostały wysłane do administratorów – specjalny algorytm Google wdrożony kilka dni przed całą akcją przeskanował 5% zasobów Internetu celem znalezienia stron, które w swoim kodzie posiadają groźne luki i klasy kodu, które pozwalają hakerom na ingerencję zewnętrzną w dany serwis i jego treść. Ostrzeżenia otrzymali głównie administratorzy stron zbudowanych na skrypcie CMS Joomla oraz WordPress (z przewagą Joomla). Okazało się, że to nie pierwsza taka akcja Google, kilka tygodni wcześniej pod lupę trafiły strony oparte o WordPress, które zostały dosyć dokładnie prześwietlone, a administratorzy podejrzanych witryn poinformowani o problemie.

Czym grozi brak reakcji na tego typu komunikat? Google informuje, że w trosce o bezpieczeństwo internautów, może wyeliminować zainfekowane strony z wyników wyszukiwania. Oznacza to, że webmasterzy, którzy nadzorują zainfekowanymi stronami mogą po prostu stracić pozycje w Google i ruch internautów pochodzący z wyników wyszukiwania.

Co należy poprawić? Specjaliści od bezpieczeństwa informują, że Google znalazło wiele luk w motywach, pluginach i skryptach instalowanych na CMS’ach. Zwykle problem dotyczy pluginów darmowych i pobieranych z nieznanych źródeł – właśnie w takich dodatkach kod nie zawsze jest odpowiednio zabezpieczony.

Dodaj komentarz