WordPress Multisite – jak stworzyć kilka stron jednocześnie?
4 lutego, 2015 0

Na początku wyjaśnijmy, czym jest WordPress Multisite? Jest to jedna z wielu funkcji, które kryje w sobie znany CMS WordPress. Multisite, jak sama nazwa wskazuje to panel, który pozwala zarządzać wieloma instalacjami WordPress z jednego poziomu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy chociażby powielić instalację na wielu stronach czy ustawić identyczne menu jednym kliknięciem. Administracja wszystkimi stronami odbywa się z poziomu głównego. Oczywiście panel pozwala nam na wejście do każdej witryny z osobna – bez konieczności logowania. Wygodne i bardzo przydatne narzędzie administrujące serią blogów czy zapleczem internetowym.

Jak zainstalować WordPress Multisite?

Instalacja nie jest trudna i składa się z kilku podstawowych kroków.

Krok 1 – zacznijmy od stworzenia backupu strony głównej. Włączenie WP Multisite, czyli sieci instalacji wymaga zmian w kodzie, dlatego warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami. Warto także zainstalować program Notepad++, który ułatwi edycję plików php. Ponadto zalecamy pobranie programu Filezilla – to darmowy menadżer plików, który pozwala łączyć się z serwerami FTP.

Krok 2 – logujemy się do naszego serwera FTP, na którym trzymamy instalację WordPress. Szukamy pliku wp-config. Kopiujemy go i edytujemy za pomocą programu Notepad++. Warto zrobić kopię zapasową tego pliku.

Krok 3 – przed włączeniem sieci, logujemy się do panelu WP i dezaktywujemy wszystkie wtyczki.

Krok 4 – edytujemy plik wp-config.php, dodając nad napisem /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */:

/* Multisite */

define( 'WP_ALLOW_MULTISITE’, true );

Zapisujemy plik i aktualizujemy jego zawartość na serwerze FTP.

Krok 5 – w panelu administracyjnym WP przechodzimy do sekcji Narzędzia – Sieć i klikamy Instaluj. W tej chwili WordPress instaluje multisite.

Od teraz w panelu mamy aktywowaną sieć. W górnym pasku powinna pojawić się zakładka Moja sieć. Klikamy w nią. To panel, gdzie możemy dodawać nowe strony i zarządzać ich instalacją.

Dodaj komentarz