Wszystko o Google Analytics
28 grudnia, 2014 0

GA, czyli Google Analytics to rozbudowany panel analityczny dedykowany dla każdego, kto chce śledzić ruch na swojej witrynie. Usługa jest darmowa i zapewnia webmasterom oraz właścicielom witryn wiele przydatnych informacji, statystyk i ciekawych zestawień.

Aby zacząć korzystać z usługi Google Analytics, należy założyć konto Google i przejść na stronę: http://www.google.com/intl/pl/analytics/. Po zalogowaniu należy dodać pierwszą witrynę do naszego konta. Dodawanie jest stosunkowo proste – wpisujemy adres witryny, podajemy jej tematykę oraz język główny, po czym przechodzimy do punktu weryfikacji strony. Zweryfikować witrynę możemy na wiele sposobów – łącząc panel GA z GWT (Google Webmaster Tools), dodając specjalny kod śledzenia lub wklejając w sekcję head strony specjalny kod/skrypt, dzięki któremu panel otrzyma dostęp do witryny w celach analitycznych.

Co oferuje Google Analytics?

– Możliwość śledzenia statystyk ruchu na stronie w czasie rzeczywistym (na żywo).

– Możliwość śledzenia statystyk rozłożonych w czasie (liczba unikalnych wejść, odsłon, procent odrzuceń, ilość nowych odwiedzających i powracających użytkowników).

– Przejrzyste wykresy.

– Podział na ruch mobilny (z urządzeń przenośnych) oraz na ruch z komputerów stacjonarnych. W tej opcji Google Analytics udostępnia także statystyki dotyczące narodowości odwiedzających, systemów operacyjnych, z jakich korzystają użytkownicy oraz rodzajów przeglądarek, z jakich internauci połączyli się z naszą stroną).

– Dodatkowe opcje, takie jak możliwość zdefiniowania ścieżki docelowej (bardzo przydatne w sklepach online, gdzie ścieżka zwykle kończy się na koszyku lub podstronie z zamówieniem).

Każdy, kto chce wiedzieć, co się dzieje się z jego stroną i przez kogo odwiedzany jest portal powinien podłączyć domenę pod panel GA.

Dodaj komentarz