Ile kosztuje strona internetowa w 2023 roku oraz w 2024 roku
26 października, 2023 0

Już niebawem pożegnamy obfity w różnego rodzaju wydarzenia 2023 rok i powitamy nowy 2024. Zapewne wielu z Was zastanawia się, jakie będą ceny produktów w sklepach spożywczych, a także samych usług, w tym przede wszystkim usług informatycznych. Nie jesteśmy Nostradamusami i nie przepowiemy cen na przyszły rok, ale możemy się pobawić jak najbardziej w spekulacje 🙂

Koszty usług informatycznych, w tym tworzenie stron www na szczęście dla klientów nie galopują tak bardzo jak inflacja wszechobecna w sklepach. Stosunkowo koszty wykonania strony internetowej, certyfikatów SSL czy też serwerów trzymają stabilny poziom mniej więcej podobny od kilku lat. Oczywiście podwyżki mają miejsce, ale w porównaniu do sklepowych cen, akurat usługi informatyczne wyjątkowo są przyjazne dla zwykłego Kowalskiego.

Ile kosztuje strona WWW?

Na tak zadane pytanie nie ma oczywiście jasne i klarownej odpowiedzi. Zależy od bardzo wielu kwestii np. jak bardzo rozbudowana jest strona internetowa i kto ją projektuje (student czy profesjonalna firma)? Nie obrażając studentów czy też początkujących Webmasterów, ale niektórzy z nich licytacje rozpoczynają od 200-300 zł kończąc na 500 zł. Takie stawki pokazują niestety brak szacunku do własnej osoby/umiejętności, a także psucie rynku tworzeniem słabych stron, które później muszą być poprawione przez profesjonalną firmę.

Koszt bardzo prostej strony powinien oscylować w granicy MINIMUM 1000-1500 zł netto. Takie widełki w przypadku prostych, niewymagających stron do kilku podstron są jak najbardziej adekwatne. Koszt natomiast rozbudowanej strony firmowej zoptymalizowanej pod kątem Google powinien wynosić około 3000-5000 zł netto. Zaawansowana, unikalna strona to koszt rzędu nawet 7-10 tysięcy złotych.

Ile kosztować będzie strona WWW w 2024 roku? Czy czekają nas podwyżki?

Nie sądzę, aby rynek usług IT nagle diametralnie się zmienił w 2024 roku, skoro nawet w roku 2020 oraz 2022 zachował świetną stabilność. Uważam, że ceny stopniowo będą rosnąć, ale w bardzo spokojny i wyważony sposób, niezauważalny nawet dla zwykłego użytkownika. Usługi IT jako nieliczne trzymają fason jeżeli chodzi o szalejącą inflację. W porównaniu np. do usług budowlanych, informatyka nadal przejawia zalążki starych, klasycznych cen za niektóre usługi/produkty.

APEL do informatyków – SZANUJMY SIĘ

Za każdym razem jak widzę na Facebooku ogłoszenia o zrealizowanie strony internetowej i widzę propozycję informatyków wynoszące 200-300 zł za wykonanie strony to automatycznie się przerażam i załamuję wręcz. Takie nieprofesjonalne propozycje cenowe psują rynek, a także powinny psuć wartość samego Informatyka. Szanuj się, a jeżeli masz wykonywać stronę za 200 zł, zrób jakieś kursy, doucz się i zostań profesjonalistą, który będzie realizować projekty za 1000-1500 zł – adekwatne do realiów rynku IT.