Opieka nad stroną internetową WordPress – ile kosztuje administracja strony www?
1 sierpnia, 2023 0

Bardzo ważnym elementem życia każdej strony internetowej jest jej aktualizacja oraz generalna opieka przez Informatyka. Brak systematycznych aktualizacji na stronie internetowej opartej o silnik WordPress może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. System WordPress jest niezwykle narażony na różnego rodzaju ataki spamerskie. Brak aktualizacji powoduje luki w skrypcie, przez które spamerskie boty/wirusy potrafią się przedostać i narobić niemałego animuszu na skrypcie.

Zazwyczaj błędy są mało widoczne i kumulują się z czasem, aż do legendarnego błędu Error 404 lub 500. Błąd krytyczny wystąpi nagle bez żadnego ostrzeżenia. Niekiedy koszt przywrócenia oscyluje w granicach jej kosztu wykonania, aczkolwiek większość napraw jest zazwyczaj prostych do zrealizowania, jednakże wymagają one poświęcenia wielu godzin przez Webmastera. Informatyk musi najpierw zbadać problem, oszacować straty, dokonać odpowiedniej naprawy, przetestować stronę i gruntownie zabezpieczyć, aby problem nie pojawił się w przyszłości.

Rekomenduję zdecydowanie każdemu klientowi, aby sam we własnym zakresie administrował stronę lub zlecił to profesjonaliście. Pamiętajcie, iż administracja strony wymaga podstawowego pojęcia o silniku WordPress. Nierozważne aktualizacje szablonu lub niektórych wtyczek również mogą doprowadzić system do wystąpienia wielu błędów.

Koszty podstawowej administracji zaczynają się mniej więcej od 100 zł netto za zarządzanie prostą stroną internetowej. Koszt za opiekę nad rozbudowanymi wizytówkami może wynieść kilkaset złotych miesięcznie, a w niektórych przypadkach administracja zaawansowanych stron to cena rzędu 500-1500 zł netto.

Koszt administracji sklepów internetowych może wynieść nawet powyżej 1500 zł netto w zależności od zakresu prac wymaganych przez klienta.