Jak wykonać kopię bazy danych w WordPressie
1 marca, 2015 0

Na początek wspomnijmy o tym, czym są kopie bazy danych i po co się je wykonuje. Na bazie danych opiera się cały system CMS WordPress. Zachowane są tam newralgiczne rekordy i informacje o użytkownikach, motywach, dodatkach i wielu innych modułach, które współpracują ze sobą, tworząc portal. Gdy nagle baza przestaje działać, cała strona przestaje poprawie się wyświetlać.

W przypadku problemów, zawsze możemy przywrócić ustawienia bazy danych. Możemy tak zrobić, gdy mamy zrobioną kopię. Zwykle kopię bazy danych powinno wykonywać się cyklicznie, co kilka dni (lub kilka godzin, w zależności od rodzaju strony) oraz przed poważnymi zmianami w ustawieniach strony czy edycją kodu. Dzięki kopiom zawsze mamy podstawę do tego, aby wrócić do poprzedniego stanu strony.

Jak stworzyć kopie bazy danych w WordPress’ie?

Specjalnie na tą okazje użytkownicy stworzyli specjalną wtyczkę, dzięki której możemy nie tylko ustawić harmonogram tworzenia bazy danych, ale także pokusić się o natychmiastowe stworzenie danych i wysłanie jej na serwer FTP, adres e-mail lub pobrać automatycznie.

Wystarczy zainstalować wtyczkę WordPress BackUp. Jej konfiguracja jest niemalże dziecinnie prosta. Wystarczy po zainstalowaniu przejść w ustawienia i skonfigurować harmonogram lub automatycznie pobrać plik gzip bazy danych. Ważne – w ten sposób możemy stworzyć kopię bazy tylko domeny, na której zainstalowaliśmy wtyczkę. Moduł stworzy plik bazy, na którym działa.

Jak przywrócić kopie bazy danych?

Gdy nasza strona na WP przestanie działać, należy niezwłocznie zalogować się do panelu Direct Admin i przejść do panelu administracji bazą danych. Tam logujemy się, używając hasła, które wprowadziliśmy przy tworzeniu bazy. W panelu mamy możliwość wczytania nowej wersji bazy, czyli kopii, która przywróci poprzednie ustawienia strony. Nie musimy rozpakowywać pliku – wystarczy załadować spakowaną bazę danych i poczekać, aż serwer zaimplementuje zmiany. To wszystko – strona została przywrócona, a my możemy dalej cieszyć się jej funkcjonalnością.

Dodaj komentarz