Tworzenie forów internetowych
4 marca, 2015 0

Obecnie panuje moda na udzielanie się na forach internetowych. Niemalże każda branża, każde hobby czy nawet niektóre przedmioty i marki codziennego użytku mają już swoje odpowiedniki forów internetowych, czyli miejsc, gdzie każdy może założyć konto, uzupełnić profil i wypowiedzieć się na określony temat. Wraz ze wzrostem popularności forów, rośnie także liczba osób, które zainteresowane są tworzeniem forów i miejsc, gdzie każdy może wyrazić swoją opinię.

Nie należy bać się silników, na których oparte są fora internetowe. Tutaj zasada jest niemalże identyczna, jak przy silnikach CMS. Otrzymujemy gotowy silnik, który należy wdrożyć na serwer. Oczywiście możemy dokonać niezbędnych modyfikacji kodu, mamy dostęp do panelu administracyjnego, mamy wszystkie podstawowe uprawnienia i możliwości edycji forum. Wprawdzie edycja czy dopasowanie graficzne forum jest wymagające, ale to kolejna szansa do wykazania się dla webmasterów. Poniżej zamieszczamy przykłady najpopularniejszych silników forów wraz z krótkimi opisami:

  • IPB – płatny silnik do tworzenia forów internetowych. Bardzo rozbudowany i oferujący wiele modułów. Zalecany tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy myślą o dalszej rozbudowie forum.
  • vBulletin – kolejna płatna i bardzo rozbudowana propozycja. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych silników służących do budowy forów internetowych na całym świecie. Jest wydajny, przejrzysty i nieco łatwiejszy w obsłudze, niż IPB. Ma jednak jedną wadę – potrzebuje ogromnych pokładów serwera, aby móc funkcjonować.
  • PhpBB – jeżeli szukamy darmowego i wydajnego silnika dla forum, to ten skrypt zda egzamin celująco. W grupie darmowych silników, to właśnie PhpBB wiedzie prym.
  • MyBB – prosty i darmowy silnik z kilkoma ograniczeniami. Nie polecamy go dla zaawansowanych userów, którzy mogą czuć się ograniczani. Najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tworzeniem forów. Silnik jest wydajny, nie wymaga wielu zasobów serwera, a jego panel jak i sama instalacja jest bardzo przejrzysta.

Dodaj komentarz