Przekierowania Wildcard – ustawienia .htaccess
22 stycznia, 2015 0

Przekierowania Wildcard to zestaw ustawień pliku .htaccess, które ujednolicają adres strony, usuwając wszystkie niepotrzebne odnośniki, na które może natknąć się internauta podczas przeglądania strony. Dzika karta, bo tak potocznie nazywa się opcja w kręgach hostingodawców, to przywilej każdego klienta, który inwestuje w serwer lub hosting dzielony. Niestety, opcja ta nie zawsze jest automatycznie włączana przez hostingodawcę. W efekcie wiele osób nie wie nawet o istnieniu takich przekierowań. Dlaczego poprawne ustawienie przekierowań jest tak ważne? Znów do akcji wkracza Google, które próbuje standaryzować Internet za pomocą swojej marketingowej władzy.

Aktualizacja Panda, która weryfikuje poziom zoptymalizowania każdej witryny postanowiła wziąć pod lupę także obecność przekierowań Wildcard. Zasada jest prosta – jeżeli strona ma ustandaryzowany adres – Google przyznaje witrynie plusik, co przekłada się na wyższe pozycje w wyszukiwarce. Problemy zaczynają się, gdy adres witryny jest nieczytelny, a treść pojawia się pod kilkoma innymi podstronami i linkami. Dużym problemem jest także brak przekierowań z pliku głównego index. Poniżej prezentujemy poprawne ustawienie przekierowań Wildcard:

  • Z adresu http://strona.pl/ na http://www.strona.pl/ (lub odwrotnie). Ważne, aby po wejściu zarówno na link www, jak i bez przeglądarka kierowała nas do jednego adresu.
  • Z plików głównych index – http://www.strona.pl/index.php (lub index.html) na http://www.strona.pl/. Taka subtelna różnica, jednak dla robotów Google duplikująca cały serwis.

Dlaczego brak przekierowań Wildcard to poważne zagrożenie dla strony? Google nie lubi duplikacji treści. Niestety, nie każdy wie, że adres www.strona.pl i strona.pl to dla Google dwie zupełnie inne strony, jednak z tą samą treścią. Do tego tortu dodajmy jeszcze brak przekierowań z pliku index, aby z jednej strony zrobiły się nam trzy! Nie trzeba wspominać, że Panda chętnie zakwalifikuje taką stronę jako tą bez przekierowań i tą, która duplikuje treści w obrębie własnej domeny, jednocześnie obniżając jej pozycje w wyszukiwarce.

Dodaj komentarz