Jak korzystać z walidatorów kodu?
7 lutego, 2015 0

Walidatory kodu to nic innego, jak swojego rodzaju testery, które analizują linijka po linijce poprawność zapisu funkcji oraz klas programistycznych, wytyczając błędy lub sugerując poprawę. Dzięki zastosowaniu się do sugestii walidatorów, możemy znacznie przyspieszyć działanie strony i oczywiście poprawić jej wyświetlanie.

Dlaczego korzystanie z walidatorów jest tak korzystne, a w przypadku webmasterów konieczne? Strony pisane różnymi językami programistycznymi nie zawsze muszą ładować się poprawnie. Webmasterzy korzystając z walidatorów mogą szybko wyłapać błąd, który przeoczyli. Poza tym należy wiedzieć, że nie zawsze strona, która wyświetla się poprawnie w przeglądarce, od strony kodu jest poprawnie napisana. Bywa tak, że strona ma bardzo chaotyczny kod, który skutecznie obniża szybkość ładowania strony, ale jednocześnie pozwala na załadowanie strony – z pozoru witryna działa, jednak od strony kodu woła o poprawki. Właśnie wtedy warto skorzystać z walidacji.

Gdzie możemy znaleźć darmowy walidator kodu CSS? Taki walidator dostępny jest na stronie http://jigsaw.w3.org/css-validator/. Wystarczy podać adres strony i uruchomić walidację. Można również uruchomić sprawdzanie z pliku (gdy strona nie została jeszcze zamieszczona na serwerze). W wyniku otrzymamy kompletną analizę kodu. Walidator wytypuje błędy, które niezwłocznie należy oprawić oraz sugestie, co warto zmienić.

Dzięki takiej analizie kodu nasza strona staje się przejrzysta, działa szybciej – ponadto brak błędów ułatwia pozycjonowanie strony. Jak widać korzyści jest wiele, dlatego warto podczas tworzenia strony czy przeprowadzania testów sprawdzić, czy aby na pewno kod spełnia najnowsze standardy. Trzeba także pamiętać, że czasami błąd jest banalny – brak przecinka lub niedomknięty div. Częściej jednak walidator znajduje poważne błędy, które zgłasza i które powinny automatycznie zwrócić uwagę webmastera. Walidacji może dokonać każdy – nie musimy być prawnymi koderami stron, aby przy wyniku kilkuset błędów domyśleć się, że nasz portal nie jest do końca idealny.

Dodaj komentarz